Özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Göbekli tepe insanlığın ve medeniyetin başladığı yer olarak tanımlanmakta. Şanlıurfa şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Örencik Köyünde bulunan Göbekli Tepe aslında bir tapınak alanı. Tarihin ve insanlığın bilinen en eski yerleşim yeri olan Göbekli Tepe Neolitik çağa ait. Cilalı taş dönemi olarak bilinen Neolitik çağ MÖ 12000 yıllarını kapsamakta. 

Göbekli Tepenin tarihi yaklaşık MÖ 10000 yılına dayanmakta, bu durum Göbekli Tepe’yi Mısır piramitlerinden eve StoneHenge’den daha eski kılıyor. Tarihin en eski tapınağı ve yapılaşması olarak düşünülen Göbekli Tepe 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Güneydoğu Anadolu Araştırma Projesi” kazıları sayesinde keşfedildi. 

Günümüzde devam eden kazılarda Göbekli Tepe bölgesinde 6 tapınak bulundu. Yapılan yer altı çalışmalarında Göbeklitepe’nin çok daha fazla sayıda tapınak içerdiği düşünülmekte. Göbeklitepede rastlanan bu tapınaklarda dairesel biçimde yerleştirilen T şeklinde sütunlar ve sütunların üzerine tasvir edilmiş hayvan, insan ve soyut varlıkların sembolleri bulunuyor. Neolitik çağdan günümüze kalan bu simgeler bilinen tarihe yeni bir boyut kazandıracağı düşünülüyor. 

Şanlıurfadaki Göbeklitepe ören yeri yaz döneminde saat 18:30 kış saatinde ise saat: 16:30’a kadar gezilebiliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz