2013 yılında TRT tarafından çekilen 52 dakikalık belgeselde Antalya Kaş ilçesi sınırlarında yer alan eşsiz güzellikteki Gömbe yaylası tanıtılmakta. 

Yönetmenliğini Alper Akça Baysan’ın yaptığı belgeselin senaristi Alper Baysan, yapımcılığını ise Yeşim Ertan ve İlknur Atalay üstlenmişler. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip Gömbe yaylası Bülent Mortaş, Hayri Çölaşan, Cengiz Şenel, Cihangir Aydoğan, Nezih Seçgin’in objectifinden bizlere yansıyor. Nuri Öz ve Vedat Bayar ise Gömbe yaylası belgeselinin ses tasarımını üstlenmişler. 

TRT tarafından ekranlara taşınan Gömbe yaylası iklimi, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliği ile göz kamaştırmakta. Bir dönem Türkiye’nin en güzel üçüncü yaylası olarak seçilen Gömbe yaylası aslında pek çok kişi tarafından halen keşfedilmeyi bekliyor. Havadan yapılan çekimlerle de desteklenen Gömbe yaylası belgeselini doyumsuz manzaranın keyfini çıkarmak isteyen ziyaretçilerimizle buluşturduk.  

Gömbe yaylası Antalyanın batı kıyılarının en güzel yaylalarından birisidir. Antalya’ya 150 km mesafede bulunan Gömbe yaylası Kaş ilçesine 70 km mesafededir. Kaş, Kalkan, Fethiye ve Elmalı arasında kalan Akdağ’ın eteğinde kurulmuş olan Gömbe köyü yemyeşil elma bahçeleri ile çevrilidir. Etrafı sedir ağaçları ile çevrili olan Gömbe yaylası “Yeşil Gömbe” olarakta isimlendirilmektedir. 

Göçer yörükleri, keçileri, sahil-yaylacıları ile kültürel zenginlikleri de korunan Gömbe yaylası oğlak kebabı, yanık dondurması ve Gömbe köftesi ile de eşsiz lezzetler sunmaktadır. Yaz aylarında kurulan 600 yıllık Gömbe panayırında göçerler ihtiyaçlarını karşılarlar. Uçarsu, yeşilgöl ve Subaşı yaylası ile Gömbe eşsiz doğal güzellere sahip olmanın yanı sıra artık kaybolmaya yüz tutmuş barak kilimleri ile de öne çıkar. Bölgede yer alan Abdal Musa türbesi ve alevilerin kutsal saydıkları Uçarsu ile de önemli bir dini merkez olarakta kabul edilmektedir. 

Bilenlerin sık sık ziyaret ettiği, yeni tanıyanların ise çok sevdiği Gömbe Yaylası ilk kez “Boş beşik” filmi ile televizyon ekranlarına taşınmıştır. “Nefes” filminin çekimleri ile bir kez daha karşımıza çıkan Gömbe Yaylası TRT tarafından 2013 yılında belgesel tadında ekranlara taşındı.