Müzik evrensel bir olgu ve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. Kimimiz az, kimimiz çok dinleriz ama bir şekilde hemen hemen herkes müzik dinlemeyi çok seviyor. Peki ya çalışırken? Konsantrasyon gerektiren durumlarda müzik dinlermisiniz?

Müzik dinlemek duygu ve düşüncelerimizi olumlu yada olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kitap okurken, ders çalışırken, spor yaparken, araba kullanırken müzik dinlemek insanları motive ediyor. Hafif tempolu ve sakinleştirici müzikler yaptığımız işe daha iyi odaklanmamızı sağlarken stres ve kaygı düzeylerini de azaltıyor. Ayrıca bazı müzik türleri problem çözme, mantıksal düşünme ve öğrenme gibi bilişsel yeteneklere olumlu katkılar sağlıyor.

Konsantrasyon gereken ve dikkati toparlamanın önemli olduğu durumlarda çoğunlukla sakin, dinlendirici müzikler tercih ediliyor. Bu müzikler arasında en bilineni şüphesiz klasik müzikler. Ancak “smooth Jazz” olarak ta bilinen hafif ritimli Jazz müziğide pek çok kişi tarafından çalışırken yahut kitap okurken tercih ediliyor.